آشنایی با سد لتیان

لتیان صیت یکی از روستاهای والا آب رفته دهستان لواسان کوچک و نزدیک ترین آن ها بوسیله دیواره سد لتیان محسوب می شد. ساکنان لتیان پس از بیع اراضی خویشتن بوسیله دولت داخل کوچه های بخانه برگشتن لواسان ساکن شدند. موضع

این بند در جنوب خانه دادن لواسان واقع گردیده است؛ در محلی که رودخانه برگ جهان به جاجرود می ریزد. دو پارک جنگلی به نام های لتیان و تلو دریاچه این بند را احاطه کرده اند. این سد درون دره ای در میان کوه جاجرود و کوه بندک ساخته شده و در شمال آن کوهستان آلون راحتی دارد. سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود با سطح مرزوبوم آبریزی به مساحت ۶۹۸۰۰ کیلومتر مربع و با متوسط جریان آب سالانه بوسیله استاندارد ۳۵۰ میلیون مترمکعب در فاصله ۵ کیلومتری ده جاجرود قرار دارد. این بند بتنی به عزیمت تأمین آب آشامیدنی تهران ساخته شده و علاوه بر آن برای آبیاری حدود ۳۰ هزاره هکتار زمین کشاورزی نیز تک استفاده قرار می گیرد.

در سال ۱۳۳۸ مطالعات این سد آغاز گردید. در سال ۱۳۴۲ عملیات احداث آن نخست و داخل سال ۱۳۴۶ به نصیب برداری رسید. مرام از احداث سد

تأمین آب شرب تهران به میزان ۲۹۰ میلیون مترمکعب از طریق تونل ۹٫۵ کیلومتری به تصفیه بناء تهرانپارس، تأمین آب زراعی دشت ورامین به معیار متوسط ۱۶۰ میلیون مترمکعب و نیز تولید متوسط سالانه ۷۰۰۰۰ مگاوات روزگار کارمایه برق–آبی سبب شبکه سراسری از اهداف اصلی احداث این سد بوده است. در دنباله توسعه منابع آب شرب برای مصرف روز افزون تهران بزرگ، از سال ۱۳۶۷ نیز سالانه به نعوظ متوسط ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب از بند لار، از شیوه تونل انتقال لار–کلان به کشش ۲۰ کیلومتر به نیروگاه کلان و بعد از آنجا به مخزن سد لتیان ارجاع داده شده است؛ که این توسعه باعث بالا رفتن ظرفیت آب سزاوار سرزنش انتظام سد لتیان به میزان ۴۱۰ میلیون مترمکعب شده است.

رودخانه جاجرود آبریز و تأمین کننده اصلی سد لتیان است. رودخانه های کُندرود (لوارک)، افچه، برگ دنیا از دیگر آبریزهای این سد هستند. کف حوض درست کردن سد لتیان داخل ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح غرق کردن استراحت دارد. فداکار محله هایی از ایالت لواسان که در شمال دریاچه این سد قرار گرفته اند عبارتند از: سبو بزرگ، کلاک، ناران، گلندوک، جائیج، نجارکلا، ناظم آباد و شورکاب.

برای الحاق به این بند دو مسیر وجود دارد. مسیر ابتدا از تهران و از قانون جاده لشگرک و گردنه قوچک و مسیر دوم از طریق شاهراه تهران – دماوند است. در جنوب دیواره بتنی دریاچه، کمیسیون مسکونی کارکنان سد لتیان قرار دارد و در جنوب غربی حوض درست کردن روستای مسکونی غیرمجاز نصرت آباد قرار داشت که در دی ماه ۱۳۹۱ به دستور مقامات قضایی کلاً خرابکاری شد و ساکنان آن که همه مهاجر و غیر مردمان بودند را به ورامین انتقال دادند.

امروزه این سد بوسیله نگرش اصلی دفع فاضلاب رودبار قصران تبدیل شده است ولی درون شهر لواسان به انگیزه اجرای طرح سیستم فاضلاب شهری از ادخال فاضلاب به بند لتیان جلوگیری می شود و فضولات به تصفیه ساختمانی نقل مکان می شوند.

نیروگاه آبی سد دارای حجم ۴۵ مگاوات می باشد. نیروگاه کلان تو فاصله ۲۰ کیلومتری در بالادست سد لتیان در منطقه کلان احداث گردیده است.

منبع: ویکی پدیا