مراحل رژیم متابولیک؛ قوانین، فواید و یک معیار پروگرام غذایی

بسیاری از افراد فرع مندند با استراتژی افزودن سوخت و ساز بدن از حد پایگاه بکاهند. رژیم متابولیک بر استفاده برخی غذاها تو زمان مشخص اصرار دارد تا بتواند سرعت سوخت و ساز را افزودن بدهد. این امر باعث می شود بتوانید عاری کاهش چشمگیر حجم غذای مصرفی، وزن اندک بکنید. البته مانند بیشتر رژیم های غذایی نظرات راجع به این رژیم غذایی همچنین متناقض است. در این یادداشت به بررسی رژیم متابولیک و تاثیر آن به خشکی امدن لاغری می پردازیم.

حتما بخوانید:رژیم کتوژنیک چیست و چه تأثیری بر لاغری و صلح و صفا دارد؟آشنایی با رژیم پالئو و واکنش شگفت انگیز آن کنار سلامتی و کاهش وزنرژیم سوپ و خاصیت آن پیاده شدن کاهش وزن رژیم متابولیک چیست؟

رژیم متابولیک یک برنامهٔ غذایی است که وعدهٔ کاهش ۹ کیلوگرم از حد را تو مدت ۲۸ روز می دهد. این رژیم توسط «هایلی پومروی» خلق شده است. او یک متخصص تغذیهٔ معروف و وکیل اشتی با سابقهٔ تدریس دانشگاهی در رشتهٔ علوم دامی است.

شالوده این رژیم بر پایهٔ مصرف برخی غذاها در زمان های خاص است که می تواند با عقب انداختن سوخت و ساز بدن، بوسیله لاغری کمک بکند. علاوه بر برنامهٔ غذایی هفتگی، در این رژیم لیستی از غذاهایی وجود دارد که نباید بخورید. نیز این رژیم بی مانند را به اجرا دو تا سه جلسه تمرین ورزشی داخل هفته وسوسه می کند. اگر در کشش دورهٔ رژیم بوسیله وزن موردنظرتان نرسیدید، باید رژیم را مجدد شروع بکنید و تا چسبیدگی به وزن ایده آل تان ادامه بدهید.

پس از چسبیدگی به پیمانه موردنظر می توانید با انجام یک هفته در ماه یا چرخهٔ کامل ۲۸ روزهٔ رژیم متابولیک در هر ۶ ماه وزن تان را ثابت نگه دارید. برخی از الگوهای این رژیم غذایی پایهٔ علمی دارند، ولی برخی از آنها پایهٔ علمی محکمی ندارند. مراحل رژیم متابولیک

رژیم متابولیک به سه مرحله شاخه می شود که این مراحل هر هفته تکرار می شوند تا دورهٔ ۴ هفته ای این رژیم به انتها برسد. در هر گرداگرد پهلو استفاده غذاهای مختلفی تأکید شده و توصیه هایی را برای فعالیت های فیزیکی مختلف دارد. ظرفیت وعده های غذایی تو هر مرحله بسته بوسیله مقیاس کاهش وزن مورد نظرتان متفاوت است. در زیر با دستورالعمل های اصلی این برنامه داخل هر مرحله آشنا می شوید. مرحلهٔ فاتحه (دوشنبه و سه شنبه)

طرفداران این رژیم مدعی اند که مرحلهٔ اول رژیم متابولیک بوسیله کاهش استرس کمک کرده و باعث می شود بدن تان دیگر تلاشی برای ذخیرهٔ روغن نکند. تو طول این دو روز شما باید غذاهایی با شاخص گلوکزی رفعت و سرشار از کربوهیدرات استفاده بکنید. همچنین باید بها پروتئین مصرفی تان را کاهش بدهید و از مصرف روغن ها کلا خودداری بکنید.

این اقدامات بوسیله کاهش استرس و بیم کمک کرده و بدن تان را بخاطر کاهش وزن آماده می بطی ء. همچنین ترشح هورمون استرس کورتیزول از غدد زبر کلیوی نیز کاهش یافته و درنتیجه بوسیله کاهش استرس کمک می کند.

غذاهای این دوره شامل میوه های با شاخص گلوکزی اوج مانند گلابی، انبه، آناناس و طالبی و غلات کامل سرشار از کربوهیدرات شبیه فضای اطراف هر جسمی دوسر، برنج قهوه ای و گندم آلمانی است. همچنین در این مرحله باید از غذاهای سرشار از ویتامین های B و C مانند گوشت بدون چربی گاو، عدس، پرتقال، بوقلمون و کیوی استفاده بکنید. طرفداران رژیم متابولیک مدعی اند این غذاها می توانند با تحریک غدهٔ تیروئید به سوزاندن موثرتر چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها دستیار کرده و قندها را به جای پس انداز سازی به انرژی تحول بکنند.

در این مرحله باید حداقل یک کنفرانس مشق خشکی داشته باشید. مرحلهٔ دوم (چهارشنبه و پنج شنبه)

تو این مرحله باید ذخیره های روغن شکسته و ماهیچه سازی انجام بشود. در طول این چند روز باید رژیم تان سرشار از پروتئین، غذاهای عاری نشاسته و سبزیجات قلیایی باشد. همچنین باید نمونه کربوهیدرات و چربی مصرفی تان را کاهش بدهید.

غذاهای سرشار از پروتئین مانند گوشت عاری روغن گاو، بوقلمون، ماهی و مرغ به ماهیچه سازی معاون می کنند. همچنین در این مرحله باید از سبزیجاتی شبیه کلم بروکلی، کلم برگ، اسفناج، خیار و کولارد سبز استفاده بکنید. طرفداران رژیم متابولیک مدعی اند که مصرف این سبزیجات می تواند بوسیله خلق کردن حالت قلیایی و خنثی کردن اسید بدن کمک کرده و جگر را به آزادسازی سلول های روغن تحریک بکند. استعمال این سبزیجات آنزیم ها و فیتونوترینت های (ترکیبات مفید گیاهی که بیشتر فایده پزشکی دارند تا تغذیه ای) موردنیاز برای تجزیهٔ غذاهای سرشار از پروتئین را مهیا می کند.

البته نباید فراموش بکنید که بدن به طور دقیقی سطح pH خون را انتظام کرده و آن را در محدودهٔ قلیایی ۷٫۳۶ تا ۷٫۴۴ نگه می دارد. درواقع خروج pH خون از محدودهٔ غریزی می تواند پیامدهای قباحت بوسیله ظهر داشته باشد. بنابراین وجود سبزیجات مفید در مرحلهٔ دوم بخاطر سلامتی زیاد طرز کار است. ولی برهان این فرمان به خیال تاثیر آنها بر قلیایی کردن خون نیست.

تو طول مرحلهٔ دوم باید حداقل یک کنفرانس تمرین با وزنه داشته باشید. مرحله سوم (از جمعه تا یکشنبه)

این وعده بخاطر دیر کردن بنزین وساز و افزایش روغن سوزی طراحی شده است. تو طول این سه روز باید ارزش اضافی روغن های سالم را به وعده ها و میان کود ها بیافزایید و مقادیر متوسطی از کربوهیدرات و پروتئین را استفاده بکنید.

غذاهایی که در این کود می توانید بخورید عبارت اند از: روغن چوب بست و روغن هستهٔ انگور، تخم مرغ، مغزها، دانه ها، نارگیل، آووکادو و زیتون. تو این وهله از رژیم متابولیک استفاده غذاهایی مانند جلبک دریایی، چربی نارگیل، میگو و خرچنگ همچنین نصیحت می شود. زیرا این غذاها می توانند با تحریک غدهٔ تیروئید، بنزین وسازتان را اضافه بدهند.

در کشش این وهله باید با برخی فعالیت های فیزیکی، استرس تان را کاهش بدهید. ازجمله این فعالیت ها می توان بوسیله یوگا، مدیتیشن و ماساژ رمز کرد. این حکم به معنای کاهش سطح هورمون استرس و افزایش تفرج خون و ترکیباتی است که به چربی سوزی معاون می کنند. ممنوعیت های غذایی در رژیم متابولیک

در رژیم متابولیک باید تا حدامکان از استفاده برخی غذاها خودداری بکنید. این غذاها عبارت اند از: گندم؛ ذرت؛ لبنیات؛ سویا؛ محصول خشک؛ آبمیوه؛ قند و شکر؛ شیرین کننده های ساختگی و محصولات محتوی آن؛ کافئین؛ نوشیدنی های الکلی.

البته طرح ریز این رژیم برای خار خواران استثنا قائل شده و آنها می توانند از ۳ غذای محتوی سویا (توفو، تمپه و ادامامه) استفاده بکنند. باید یادتان باشد که تمام غذاهای مصرفی تان باید ارگانیک بوده و مشت کاری ژنتیکی نشده باشند.

در رژیم متابولیک کاربرد غذاهای غیرارگانیک و گوشت های دربرگیرنده نیترات ممنوع است. بجهت افزودنی ها، نگهدارنده ها، آفت کش ها، حشره کش ها و هورمون های موجود در این غذاها سرعت چربی سوزی را کاهش می دهند. قوانین رژیم متابولیک

علاوه پیاده شدن دستورالعمل های غذایی و فعالیت فیزیکی مربوط بوسیله هر مرحله، باید فداکار قوانین دیگر را نیز در رژیم متابولیک رعایت بکنید. این قوانین عبارت اند از:

۱. روزانه ۵ کود غذا بخورید.

۲. به غیر از زمان خواب، هر ۳ تا ۴ زمانه غذا بخورید.

۳. تا ۳۰ دقیقه پس از بیدارشدن غذا بخورید.

۴. مراحل را به زیبایی عقب سر بگذارید.

۵. در هر مرحله تنها غذاهای همان مرحله را بخورید.

۶. تمرینات بدنی مخصوص هر مرحله را به درستی انجام بدهید.

۷. بوسیله ازای هر کیلوگرم از اندازه تان، تقریبا ۶۰ سی سی آب در روز بخورید.

۸. از استعمال گندم، ذرت، سویا، لبنیات، میوه خشک، آبمیوه، شکر، شیرین کننده های مصنوعی، کافئین و نوشیدنی های الکلی خودداری بکنید.

۹. تا حدامکان غذاهای ارگانیک بخورید.

۱۰. گوشت های محتوی نیترات را کاربرد نکنید.

۱۱. حتما ۲۸ روز رژیم را کامل متعاقب بکنید و تا زمان بزمین نشستن به اندازه ایده آل تان آن را جبران بکنید.

۱۲. برای ثابت ماندن وزن تان، رژیم متابولیک را یک هفته درون هر ماه یا یک دورهٔ ۲۸ روزه در هر ۶ ماه جبران بکنید. آیا رژیم متابولیک بوسیله کاهش وزن دستیار می کند؟

رژیم متابولیک احتمالاً به چند دلیل می تواند به کاهش معادل معاون بکند.

مطلع اینکه رژیم شامل غذاهای تمام و فرآوری نشده است. این حکم می تواند میزان فیبر دریافتی تان را افزودن داده و بوسیله کاهش پیمانه کمک بکند.

برهان اتیه حذف سویا، گندم، قند و شکر و شیرین کننده های مصنوعی از رژیم غذایی تان باعث کاهش چشمگیر کالری دریافتی تان می شود. درنتیجه مایه تسلی تر می توانید وزن تان را کاهش بدهید.

نیز تمرین فیزیکی منظم می تواند میزان کالری سوزی را افزودن داده و بوسیله کاهش وزن کمک بکند.

و دلیل آخر اینکه مصرف آب بیش که داخل این رژیم پیاده شدن آن مداومت شده، می تواند به کاهش اشتها و افزایش کالری سوزی و لاغری کمک بکند. سایر فواید رژیم متابولیک

رژیم متابولیک علاوه پهلو لاغری فواید دیگری نیز برای بدن به همراه دارد. وجود ارج زیادی میوه، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و چربی های سالم موجب شده ویتامین ها و مواد معدنی موجود در رژیم متابولیک از بسیاری از رژیم های غذایی دیگر بیشتر باشد.

لیست نسبتا کامل این رژیم در ممنوعیت مصرف فدایی غذاها می تواند میزان گرفتن غذاهای فرآوری شده و ناچیز منفعت را به نعوظ چشمگیری کاهش بدهد و به گرفتن غذاهای غنی و باارزش کمک بکند.

همچنین فیبر خیلی موجود در رژیم متابولیک می تواند بوسیله سلامت گوارش، کنترل قند خون، تحکیم عملکرد مغز و وسیله امن معاون بکند. بررسی الگوهای رژیم متابولیک و راستی آزمایی آنها

رژیم متابولیک می تواند عوارضی همچنین بوسیله تعاقب داشته باشد. مبنای علمی ضعیف

رژیم متابولیک اصرار ویژه ای کنار مصرف فداکار غذاها دارد تا بتواند سوخت وساز را افزایش داده و به کاهش وزن معاون بکند. درحالی که شواهد علمی کمی داخل کنف از برخی از الگوهای این رژیم وجود دارد. به عنوان مثال در مرحلهٔ اول کاربرد غذاهایی با شاخص گلوکزی فراز و سرشار از کربوهیدرات به نشانی راهی برای تحریک غدد فوق کلیوی به تولید هورمون استرس کمتر و آمادگی بدن برای کاهش وزن نشانی شده است. این درحالی است که براساس تحقیقات استعمال زیاد کربوهیدرات های ساده می تواند باعث تکثیر سطح هورمون استرس بشود. برخلاف برخی ادعاها هیچ شواهدی مبنی پهلو اینکه مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات بخاطر ۲ روز متوالی بتواند از استرس و تشویش بکاهد، وجود ندارد.

در مرحلهٔ دوم تقاضا می شود مصرف مقدار اضافی پروتئین و سبزیجات قلیایی باعث ماهیچه سازی، انتظام pH و کمک به ریه می شود تا سلول های چربی بیشتری را بشکند. رژیم های سرشار از پروتئین بوسیله عضله سازی معاون می کنند؛ مخصوصاً چنانچه این رژیم ها با تمرینات قدرتی همراه بشوند. ولی هیچگاه شواهدی وجود ندارد که مصرف سبزیجات بخاطر تنظیم pH خون موثر باشد. درواقع شواهد فراوانی وجود دارد که بدن فارغ از تغذیه تان می تواند بوسیله طور طبیعی pH خون را در یک محدودهٔ مشخص مدلل نگه دارد. همچنین هیچ مطالعه ای علامت نمی دهد که سبزیجات قلیایی بتوانند کبدتان را به آزادسازی سلول های چربی تهییج بکنند.

یک الگوی عمدهٔ دیگر رژیم متابولیک تهییج سوخت وساز و افزایش آن و افزودن کاهش وزن است. درحالی که هیچ مطالعه ای در حمایت از این نظریه حیات ندارد که فریب دادن سوخت و ساز بدن بتواند راهی بخاطر کاهش اندازه باشد. برخی غذاها می توانند باعث تکثیر خفیف سوخت وساز بشوند. اما این اضافه لخت بوده و نمی تواند وزن تان را به طور عمده کاهش بدهد.

درنهایت هیچگاه شواهدی بود ندارد که مصرف غذاهای ارگانیک خواه گوشت های بدون نیترات بتواند تاثیری در بهبود عملکرد کبد به خشکی امدن چربی سوزی داشته باشد. سختی رژیم متابولیک

بسیاری از منتقدان این رژیم را بوسیله خاطر سختی اش دامن پرسیدن می برند. بسیاری از افراد از فراوانی دردسرهای این رژیم از توزین، معادل گیری و آماده سازی کامل غذاها شکایت دارند و معتقدند پشت کردن این رژیم در زندگی پرمشغلهٔ این روزها حکم محظور است.

دنبال کردن رژیم های خاص و پرمحدودیت متشابه رژیم متابولیک برای کسانی که مجبورند مفرط از کود ها را در خارج از بناء غذا بخورند خواه عید ها و سنت های زیادی را در پیش دارند، باطراوت است. ممنوعیت برخی غذاهای موثر

اگرچه لیست اهتزاز غذاهای ممنوعه بسیاری از غذاهای فرآوری شده و کمتر منفعت را داخل خویشتن جای داده، اما برخی غذاهای بسیار کاری نیز در همین لیست صبر اندوهناک اند.

به عنوان مثال سویا یکی از غذاهایی است که می تواند سطح کلسترول را کاهش داده و دربرگیرنده فدایی ترکیباتی است که با سرطان مبارزه می کنند.

کافئین یکی دیگر از غذاهای ممنوعه است که می تواند به بهبود عملکرد مغز، مراقبت در برابر آلزایمر و پارکینسون و کاهش کار بزرگ ملالت کمک بکند. یک معیار از برنامهٔ غذایی رژیم متابولیک

در زیر یک مدل از برنامهٔ رژیم متابولیک در هر مرحله آمده است. یادتان باشد که اندازهٔ وعده ها به مرحله و مرام خود شخص بخاطر کاهش وزن وفاق دارد. مرحلهٔ ۱ صبحانه: اسموتی انبهٔ منجمد بدون لبنیات؛ میان وعده: آناناس؛ ناهار: سینهٔ مرغ کبابی همراه با برنج وحشی؛ میان کود: توت فرنگی؛ شام: ماهی کبابی همراه با سبزیجات؛ میان کود: هندوانه. مرحلهٔ ۲ صبحانه: املت سفیدهٔ تخم مرغ با اسفناج و قارچ؛ میان وعده: بریدن هایی نازکی از گوشت مزه دار شدهٔ بوقلمون؛ ناهار: سوپ مرغ و سبزیجات؛ میان وعده: ماهی سالمون دودی همراه با خیار؛ شام: کباب گوشت بدون چربی بره؛ میان وعده: یک استکان شیربادام شیرین نشده. مرحلهٔ ۳ صبحانه: نان تست همراه با بذر مرغ و گوجه فرنگی و پیاز؛ میان وعده: کرفس همراه با کرهٔ بادام؛ ناهار: سالاد مرغ همراه با گوجه فرنگی و اسفناج؛ میان وعده: خیار همراه با گواکامولهٔ خانگی؛ شام: میگو همراه با فتوچینی اسفناج؛ میان وهله: جوز.

برای پیداکردن برنامه های غذایی جایگزین می توانید تو سایر وبسایت های اینترنتی جستار بکنید. در امتداد بخوانید: رژیم غذایی سالم شامل چه خوراکی هایی می شود؟