تلف شدن خفاش ها، شمشادهای خزر را نابود کرد

به گزارش ایرنا، هلاله ناطقه روز سه گانه شنبه درون مراسم روز غارهای پاک در موسسه حفاظت محیط زیست افزود: آفت شمشادهای خزری غذای خفاش ها است که با کاهش پری این حیوانات، آفت شمشادها طغیان کرد و این مساله نابودی این درختان را به همراه داشته است.

وی گفت: غارها یک اکوسیستم تاریک اما پویا و حی هستند و حیواناتی مانند خفاش ها در آنها زندگی می کنند که تو چند سال اخیر بوسیله جهت توسعه گردشگری تو طبیعت و غارنوردی بدون تجلیل ملاحظات زیست محیطی، غارها برای این حیوانات تا حدی ناامن شدند و این مساله موجب کاهش جمعیت آنها شده است.

بوسیله باور کارشناسان هر خفاش روزانه تا سه گانه هزاره حشره صید می کند ولی زمانی که شبکور ها از بین بروند قطعا پری حشرات اضافه می یابد و بوسیله آفت تبدیل می شوند و کشاورزان و باغداران را دچار مشکلاتی می کنند که این همچنین باعث مصرف کردن بیشتر سموم آفت کش توسط این افراد درون صنع می شود و داخل انتها این مساله موجب آلوده شدن کچل اکوسیستم خواهد شد.

کارشناس زمین شناسی معدن اصرار کرد: غارها اکوسیستم فعالی هستند که عملکرد آنها و موجوداتی که در آن عمر می کنند بر اکوسیستم اطرافشان تاثیر بسزایی دارد پس نباید از بر این منابع ارزشمند بی تضاد بگذریم.

وی درباره گیاهان موجود در غارها گفت: گیاهان تولیدکننده هستند از این رو به پرتو نیاز دارند اما یک سری گیاهان مانند جلبک، خزه، سرخس و تا اینکه نوعی گزنه داخل غارهای دنیا وجود دارد که درون فضای تاریک و نیمه تاریک غار هم نمو می کنند.

ناطقه گفت: معمولا فضا زنده بر روی هوا غیر زنده نفوذ می گذارد اما یکی دیگر از تعجب های غار این است که محیط غیرزنده آن پهلو روی محیط زنده خاصیت می گذارد. با توجه به ابهت موضوع بررسی ها نشان می دهد که حدود ۵۰ سال از حفاظت غارها متعاقب هستیم و باید برای جبران آن سعی کنیم.

شمشاد خزری در بین گونه های گیاهی تو خطر انقراض اتحادیه بین المللی حفظ طبیعت (IUCN) فراغت دارد، شمشاد یکی از گونه های درختان پهن برگ و همیشه سبز نیستان های هیرکانی است که دامنه انتشار این طرز در استان های شمالی از آستارا تو استان گیلان تا قرن آباد در استان گلستان و از نزدیک به سواحل دریا در پارک جنگلی سی سنگان تا ارتفاع هزاره و ۸۰۰ متری از سطح سیل گرفتن در بیشه های «لساکوتی» شهرستان تنکابن و «افرچال» ساری است.

از سال ۱۳۸۹ این گونه همیشه سبز و با بها بیشه های شمال قلمرو بوسیله دلایل مختلفی تک حمله آفات و بیماری های مهاجم و مخربی قرار پژمرده و در مدت زمان کوتاهی حیات و بقای این نحو را به مخاطره انداخته و سبب نابودی و بی آب شدن بسیاری از آنها شده است.

بیماری بلایت شمشاد انگیزه سوختگی و خزان سریع تجهیزات ها و خشکیدگی سرشاخه های درختان و همچنین درختچه های شمشاد و در نهایت بوسیله بی آب شدن طاسی مجعد های آلوده منجر شده و اثرات مخربی این مصیبت داخل جنگل های آستارا و سایر مناطق استان گیلان برجای گذاشت و تا سال ۱۳۹۳ در بخشی از مازندران و داخل نهایت به طولانی مناطق ملک سرایت کرد.

آفت شب پره شمشاد میهمان ناخوانده ای که در اوایل سال ۱۳۹۵ تقریبا به طور غصه زمان تو پارک بنفشه چالوس منطقه نمک آبرود و منطقه لوندویل آستارا مشاهده شد و با فعالیت برگ خواری شدید خود خسارت های اضافی بوسیله بسیاری از رویشگاه های شمشاد درون مناطق جلگه ای و پایین سد شمال ناحیه بیدار کرده است.

طبق اسناد موجود از گستره حدود ۱.۹۴ میلیون هکتار از جنگل های شمال بنا به گفته مسئولان سازمان بیشه ها، مراتع و آبخیزداری بسیار از  ۴۲ هزار هکتار آن دارای پوشش گیاهی شمشاد است.

دوم نرمی روز غارهای پاک نامگذاری شده است.