تحول ایران به راهنما گردشگری مُحرم

 از دیرباز قرض بوسیله عنوان یکی از انگیزه های اصلی سیر کردن مطرح بوده همچنان که مراسم های فرهنگی- مذهبی نیز عاملی برای سفر گردشگران به مناطق خاص در نظر گرفته می شود. گاه تنوع این رسوم بوسیله کمی زیاد است که یک قلمرو تماشاگر برگزاری لباس های مختلفی از یک مراسم است. وفاق های چروک خورده با فرهنگ جوامع بخاطر بیشتر مردمان جالب است و بدون وسواس یکی از عوامل انگیزشی برای سیر تکاملی محسوب می شود. افراد گاهی سفر می کنند تا بیشتر مشاهده و امتحان کرده و از لفظ دیگر با سبک های متنوع عمر آدم آشنا شوند. ایران همچنین که سرشار از جاذبه های فرهنگی و برگزاری این گونه مراسم های فرهنگی – گردشگری است، جاذبه ای برای مسافران اجنبی ساختن کرده است.

یکی از این جاذبه های فرهنگی، معنوی و مذهبی، مراسم محرم است که در جای جای ایران با تنوع متجاوز برگزار می شود. گرچه در سطح جهانی، این سنت هنوز به رخ کامل معرفی نشده و گردشگران از تنوع و دلربایی آن خبر ندارند؛ ولی با این حال، شاهد تکثیر روز افزون گردشگران برای دید مراسم سوگ در ماه محرم و صفر هستیم.

کمک گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز معتقد است: شرکت گردشگران خارجی درون سنت و رویدادهای مذهبی ماه محرم به معرفی کردن فرهنگ و آداب ایران به دیگر ملل ها کمک می بطی ء.

ولی تیموری در گفت وگو با روزنامه نگار فرهنگی ایرنا گفت: برخی از گردشگران خارجی در سال های گذشته درون ایام محرم درون ایران حضور داشتند و موفق بوسیله پیشگاه تو مراسم ماتم شدند تجربیات جالبی را ظاهر کردند و آن را به دیگران انتقال دادند و این سبب آستان  تعداد بیشتر گردشگران خارجی در ایران شد و هر سال تماشایی تکثیر تعداد آنها هستیم.

تیموری با اشاره به این که درگاه این گردشگران از جنبه اقتصادی نیز برای صنعتی گردشگری ملک اهمیت دارد، گفت: ولی موضوعی که بنیانی است اینکه مرام از حضور این گردشگران در ایران، آشنا شدن آنها با نزاکت مردم ما است. پیشگاه گردشگران تو این ایام می تواند، تبلیغات منفی که علیه ایران حیات دارد را بی جای پا نرم.

در ماه محرم و بوسیله خصوص روزهای عاشورا و تاسوعا بیشتر مناطق، شهرها و روستاهای ایران با پوشیدن لباس سیاه بر تنه و همچنین سیاهپوش کردن کوی و محله، لباس عزای سید الشهدا(ع) را در بر می کنند. با این حال آدم در اقصی نقاط کشور لباسی از فرهنگ و مراسم خود به جثه کرده و بوسیله رسم خود گردش می درنگ. در سراسر ایران نذری های مختلف ایفا می درنگ و علم های عزاداری با هیات های همراه آن تو خیابان ها می چرخند. درون یزد و نائین نخل می گردانند، داخل مشهد اردهال قالی شویی دارند، داخل خمینی بطرف خانه کاروان عزاداری می چرخد، در عجب شیر مشعل می گردانند، تو لرستان رسوم خره گیری برپاست و…

هر ساله بسیاری از ایرانی ها بخاطر دیدن تشریفات مُحرّم در سنّتی دیگر، عروج می کنند و حالا با تبلیغاتی که انجام شده، گردشگران خارجی بخصوص اروپایی نیز علاقمند محضر داخل سنت تاسوعا و عاشورای اباعبدلله حسین(ع) تو ایران هستند و یزد یکی از استان هایی است که داخل چند سال اخیر با تشکیل کمیته فرهنگی – گردشگری میزبان گردشگرانی از کشورهای اروپایی و آسیایی بوده است.

سال گذشته گردشگران ۲۲ سرزمین دنیا از فرانسه، آلمان، بلژیک، سوئیس، ایتالیا، نیوزیلند، اسپانیا، انگلیس، چین، ترکیه، روسیه، هلند، برزیل، چک، مجارستان، اسلوونی، ژاپن، تایلند، هنگ کنگ، رومانی، استرالیا و تایوان به تماشای نخل گردانی، کتل دلمه شدن و تعزیه خوانی یزد نشستند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع  دستی و گردشگری استان یزد با اطلاع دادن این که سال گذشته یک هزارو ۵۰۰ گردشگر خارجی برای تماشای تشریفات تفرج محرم به این استان سفر کردند، گفت: از هفت، هشت سال پیش آئین ظاهری این استان مانند درخت خرما برداری و گردانی ثبت ملی شد.

سید مصطفی فاطمی، افزود: با توجه به تعداد زیاد آئین های مذهبی تو استان یزد که شامل ۳۳ آیین ثبت شده و ۱۴ آیین در حال ثبت هستند، تورهایی برای معرفی این آیین ها به گردشگران خارجی مدل سازی شده است؛ ضمن اینکه داخل محرم امسال تکاپو شده موضوع گردشگران داخی همچنین مدنظر صبر گیرد و برای آنان نیز تورهایی وضع اندازی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، با بیان اینکه اساسی تشریفات های آئینی محرم در این استان حول محور آیین های عاشورایی بوسیله ویژه نخل گردانی و استاندارد های متنوع آن متمرکز است، گفت: موسیقی محرم و آیین های سلاح زنی، مراسم های تعزیه خوانی در روستاه ها و آتش زدن خیمه ها دیگر آیین های این روز در استان یزد است.

وی همچنین با اقرار اینکه درون حال حاضر چهار تور بخاطر محرم در نظر اندوهناک شده است، تصریح کرد: هر شهرستانی در استان یزد آیین های خاص خود را دارد، برای مثال تو شهرستان ابرکوه جدای از موسیقی عاشورایی، آیین زنجیرزنی و نقطه کوار نیز برگزار می شود.

در اردکان، میبد، تفت، بافق و مهریز هم مراسم خاصی بود دارد که برای هر یک پروگرام ریزی های خاصی ارتکاب شده تا تورهای ویژه گردشگران اجنبی بتوانند از این آیین ها بازدید کنند.

او می گوید: در طولانی هتل ها و مراکز اقامتی استان، بروشورهایی آماده و نصب شده است تا توریست ها از زمان و مکان عادات و تورها معارفه پیدا کنند و از طریق راهنماهای گردشگری به تورها بی وقفه و بوسیله وسیله اتوبوس های شهرداری که با کمیسیون گردشگری مذهبی همکاری دارند به محل برگزاری آیین ها بروند.

وی تبلیغات را یکی دیگر از دلایل موفقیت حضور گردشگران خارجی در ایام اعلام کرد و افزود: با تشکیل کمیته گردشگری معنوی و حضور افراد مختلف حضور این نوع از گردشگران بوسیله استان یزد ساماندهی شده است.

فاطمی با رمز بوسیله حجم جذب گرشگر خارجی درون آئین ها مذهبی گفت: حضور گردشگران اجنبی درون بسیاری از آئین های مذهبی می تواند از بسیاری از تبلیغات منفی جلوگیری کند. 

وی از درگاه روحانیونی که بوسیله واژه های خارجی تسلط دارند با این گردشگران اطلاع عدالت و گفت: البته جلسات توجیهی و آموزشی برای این گردشگران پیش از حضور در مراسم و آئین ها نیز برگزار می شود.

آنچه امروز حائز اهمیت است اینکه آیین های ویژه محرم و واقعه عاشورا به کمی جاذبه دارد که اگر بوسیله نیکوکاری تو دنیا معرفی شود می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب درنگ. هرچند  که این رویداد در بسیاری از کشورها ادا می شود اما اصالت مذهبی آن و گستردگی و تنوع ظاهری آن درون ایران می تواند کشور را به قطب گردشگری محرم که یکی از حجم های «گردشگری تعالی بخش» است، تبدیل کند. اگرچه تا بوسیله حال ناچیز بوسیله «گردشگری معنوی» پرداخته ایم، ولی این ظرفیت وجود دارد تا ایران را به قطب «گردشگری مُحرم» تحول کنیم.

گردشگری معنوی در ایران، علاوه بر تجربه فضای ظاهری و مذهبی، بوسیله دلیل قدمت آیین ها ، نگاهی مردم شناسانه نیز به مردم و سنخ زیست و آیین ها و مذاهبشان دارد و به همین دلیل همیشه مورد استقبال گردشگران خارجی و حتی هنرمندان و مردم شناسان کشورهای دیگر بوده است

گردشگری معنوی با ابرام بر آیین ها و عادات های معنوی و مذهبی، یکی از انواع گردشگری است که داخل ایران، بوسیله خاطر داشتن انواع آیین ها و داشتن آیین­ های بومی بخاطر مناطق مختلف، قدیم مورد توجه گردشگران اجنبی بوده و هست.

جاذبه­ های گردشگری مذهبی (امامزاده­ ها، بقعه­ ها) نقش مؤثری در بازسازی بود شهرها درون طول تاریخچه و امروز ارتکاب کرده اند که همچون یک شبکه گسترده اجتماعی از تکیه گاه و مشارکت گرفته تا بحث هنجارها و امنیت، اغلب مسائل و مشکلات شهری را پوشش می­ دهد.

هرچند در سال گذشته بنا به مناسبات سیاسی و تبلیغات منفی و نادرست ضد ایرانی پیش بینی کاهش آمار گردشگران اجنبی در تشریفات مذهبی کشور می شد اما طی سال های اخیر تماشاچی روند رو بوسیله رشد تعداد گردشگران خارجی در ایران بوده ایم؛ پس می توان با مهیا کردن بنیان ها و زیر پیدایش های لازم، بدون هیچگونه تبلیغی موجبات حضور هرچه بیشتر گردشگران را در ایران درون ایام محرم مهیا کنیم تا گردشگران خود علاقه مند پیشگاه تو ایران شوند و در برگشت به کشورهای خود هرکدام معرف واقعیات ایران و ایرانی به دنیا شوند.